Biankanotes https://www.biankanotesbyjanka.sk/ Thu, 14 Sep 2023 08:26:30 +0000 sk-SK hourly 1 https://www.biankanotesbyjanka.sk/wp-content/uploads/2021/08/cropped-janka5-cropp-32x32.jpg Biankanotes https://www.biankanotesbyjanka.sk/ 32 32 PEOPLE PLEASER SYNDRÓM ALEBO SNAHA VYHOVIEŤ VŠETKÝM https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/zivot/people-pleaser-syndrom-alebo-snaha-vyhoviet-vsetkym/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=people-pleaser-syndrom-alebo-snaha-vyhoviet-vsetkym Thu, 14 Sep 2023 08:26:07 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=5381 Ono to znie tak krásne a v detstve nás k tomu aj vedú. Buď ku všetkým milá, dobrá a láskavá. Pomáhaj, mysli aj na druhých a možno hlavne na druhých. No a v manželstve a …

The post PEOPLE PLEASER SYNDRÓM ALEBO SNAHA VYHOVIEŤ VŠETKÝM appeared first on Biankanotes .

]]>
Ono to znie tak krásne a v detstve nás k tomu aj vedú. Buď ku všetkým milá, dobrá a láskavá. Pomáhaj, mysli aj na druhých a možno hlavne na druhých. No a v manželstve a mamičky samozrejme sa musia obetovať pre deti či manžela. Ok v istej miere všetko beriem, no sú medzi nami aj takí, ktorí si toto vzali za svoje životné motto a jednoducho a u nich vytvoril tzv. syndróm people pleasera. Človeka, ktorý sa snaží všetkým vyhovieť, zavďačiť a kladie potreby iných nad svoje vlastné. A to skutočne hranične a doslova nezdravo. 

People pleaser patrí aj medzi jedného z našich vnútorných sabotérov. Sú na to testy, podľa ktorých toto o sebe viete zistiť. Tuším sa volajú possitive intelligence, no v podcaste od Mama Gang o nich veľmi pekne hovorí kariérna koučka Federika Plesník. Nevzťahujú sa však iba na náš pracovný život, ale na náš život celkovo. 

Asi je vám jasné, že u mňa tento vnútorný sabotér je skutočne silný. Milujem pomáhať a najlepšia práca pre mňa je tá, ktorá má prínos pre ostatných. To je všetko ok avšak viem to prepáliť a skutočne som si dlho neuvedomovala, že moja snaha vyhovieť všetkým ide do extrému. Až kým sa u mňa nezačal hromadiť hnev, ktorý je vždy vcelku silný práve počas PMS. A asi viete, že vtedy sa nám vyplavuje všetko, čo v sebe dlho držíme. Ako súvisí hnev na seba s pomocou iným? Nuž tak, že pokiaľ pomáhame alebo robíme niečo pre niekoho aj vtedy, keď nechceme alebo je nám to vyslovene proti srsti, ideme proti sebe. 

PREČO SA TAKTO SPRÁVAM?

Každý takýto syndróm má aj svoj protipól. Je totiž dôvod, kvôli ktorému takto konáte. Príkladom môže byť zísaknie uznania, lásky od svojich najbližších či zabezpečiť kľud a pokojnú atmosféru doma. Typicky deti, ktoré všetko spravia a neodvrávajú túžia po láske alebo spravia čo po nich rodič chce len aby bol doma kľud. Takže motív je dôležitý a je skvelé sa spýtať samého seba – prečo to robím? A odpovedať si na to absolútne nekompromisne. Váš súkromný denník je na toto ideálny pomocník.

ČOHO SA NAJVIAC BOJÍM?

Je tu ešte tretia rovina a tou je spoznať svoj najväčší strach, ktorý sa spája s tým, keď sa napríklad postavíte za svoje potreby. Keď niečo odmietnete urobiť či už v práci alebo pre partnera z dôvodu, že je to ide absolútne proti vám alebo na to aktuálne nemáte energiu. Čoho sa najviac bojíte? Znova a opäť konáme pre niečo a zo strachu pred niečím. A keď si toto uvedomíte tak sa viete pohnúť a obrovský kus ďalej.

Sama som hľadala, aké múdre rady k tejto téme hádže internet a literatúra. A zvyčajne sú to veci, ktoré sú fajn, no len samotné nestačia. Vraj si máte stanoviť hranice, ozvať sa za seba, povedať čo potrebujete a asertívne odmietnuť spraviť niečo, čo skutočne robiť nechcete. Sú to fajn cvičenia, no kým nechápete, prečo sa takto správate a čoho sa najviac bojíte, príliš fungovať nebudú.

Tento syndróm za mňa najviac prejavuje nie pri neznámych ľuďoch z instagramu, ale práve voči tým najbližším. Prejavuje sa to pri ľuďoch, s ktorými žijeme v spoločnej domácnosti alebo pracujeme na spoločnom projekte. O to je to ťažšie pretože pri cudzích si tie hranice a všetky tie ostatné veci dokážeme nastaviť ľahšie, ale voči partnerovi, rodičom či kolegyni v práci to už ide ťažšie. S nimi sa totiž stretávame denne a vedieť sa tu prejaviť si vyžaduje aj riziko vystaviť sa dusivej atmosfére, neprijatiu a podobne. A práve preto je tak dôležité vedieť čo je to najhoršie, čo sa mi môže stať? Opustí ma partner? Budeme mať doma dusno? Nebude upratané pretože ma prestane baviť byť doma za slúžku? Vyhodia ma z práce lebo odmietnem ostať dlhšie alebo zatiahnuť šichtu za kolegyňu, ktorá si ide užívate na Bali? 

Ako ste na tom vy? Patríte do skupiny people pleaser ľudí? Dokážete s tým pracovať?

The post PEOPLE PLEASER SYNDRÓM ALEBO SNAHA VYHOVIEŤ VŠETKÝM appeared first on Biankanotes .

]]>
ČO ROBIŤ KEĎ NEMÔŽETE ZASPAŤ V CUDZOM PROSTREDÍ? https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/spanok/co-robit-ked-nemozete-zaspat-v-cudzom-prostredi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=co-robit-ked-nemozete-zaspat-v-cudzom-prostredi Fri, 28 Apr 2023 12:51:45 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=5248 Dlhšie som už nepísala články. Musím sa vám priznať, že som sa s celým týmto konceptom tak nejako zasekla. Chuť písať ma však našťastie neopustila a tak tu máme dnes po fakt dlhej dobe, hádam …

The post ČO ROBIŤ KEĎ NEMÔŽETE ZASPAŤ V CUDZOM PROSTREDÍ? appeared first on Biankanotes .

]]>
Dlhšie som už nepísala články. Musím sa vám priznať, že som sa s celým týmto konceptom tak nejako zasekla. Chuť písať ma však našťastie neopustila a tak tu máme dnes po fakt dlhej dobe, hádam po roku nový článok. Tentokrát o spánku a niečom, čo za posledný rok zažívam celkom často a celkom pravidelne – neschopnosť zaspať v cudzom prostredí.

Je to logické, naše telo má rado určitý režim a keď ho meníme príliš často tak mu trvá, kým sa prispôsobí. Píšem telo, no mám na mysli telo ako komplex vrátane jeho schopnosti zaspať. Určite ste sa s tým už stretli. Idete prespať na pár dní ku kamoške alebo ste sa presťahovali či spíte na hoteli a spánok nikde. Prevaľujete sa dlhé hodiny a spánok neprichádza. Úprimne za mňa najhoršia forma nespavosti je práve tá, keď sa vám nedarí zaspať. Nech robíte čo robíte.

Sama to zažívam v poslednom čase vcelku často. Mením 4 miesta na spanie a je to náročné. U seba, u partnera, u našich doma, u partnera doma a sem tam ešte inde. Nie je možné mať všade svoj plný komfort a režim. Logické a jasné, avšak iba mojej hlave. Moje podvedomie to tak nevníma a adaptačný čas je dlhší. A tak zvyčajne prvých pár nocí plus mínus 2-3 sa mi nedarí zaspať. Ak ste v živote zažili podobný problém a som si istá, že minimálne raz áno, čítajte ďalej.

ČO POMÁHA?

  1. 1. uvedomenie, že je to LEN DOČASNÉ. Netreba chytať paniku, treba si povedať ok tak pár dní nebudem spať úplne super, to však neznamená, že som automaticky stratila schopnosť normálne zaspávať.
  2. 2. snažte sa dodržiavať svoj režim čo možno najviac to ide. Ak ponocuje kamoška, vy nemusíte.
  3. 3. ak je to možné spite vo vlastnej izbe len vy samy. Samozrejme ak máte partnera tak tento bod asi nebudete vnímať ako pozitívum a nebudete ho preferovať. V tom prípade opäť platí upraviť si prostredie tak, aby sa čo najviac podobalo vášmu.
  4. 4. neobviňujte sa a nepovažujte sa za slabochov ak v týchto dňoch siahnete po nejakých pomocníkoch na spanie. Robia to ľudia aj po dlhých cestách či po letoch v lietadle tak prečo nie vy.

AKO PREKONAŤ TEN OBROVSKÝ STRACH “ŽE SA ZNOVA NEVYSPÍM”?

Nie je toho veľa, no v zásade tu fungujú dve veci. Tou prvou je nájsť si možnosti, vytvoriť si plán boja a ten si aj zapísať niekam na papier. Ako budem postupovať ak sa mi to nezlepší? Ideálne odporúčam ako prvé skúsiť nejaké voľnopredajné doplnky na spanie a zároveň zvážiť návštevu odborníka. Zvyčajne to potrebujete len dostať von z hlavy a psychika sa upokojí. Samy nad sebou však taký nadhľad nemáme.

Tým druhým bodom, ktorý funguje najviac je zažiť opäť pozitívnu skúsenosť so spánkom. Ja viem, znie to kontraproduktívne, ale po nejakých pár nociach to môžete skúsiť. Majte pri sebe plán B, nejakého pomocníka na zaspávanie, ale skúste ho nepoužiť. Skúste pokojne ležať, pustiť si nejakú upokojujúcu hudbu na spanie alebo ak to vôbec nejde, čítajte knihu. Hlavne no stress to fakt nepomáha. Verte mi, že ak raz znova začnete spať uveríte a pochopíte, že síce sa vám toto pri zmene režimu a prostredia možno bude stávať, ale nie je to trvalý a nemenný stav.

PREČO TEDA NIEKTORÍ ĽUDIA TRPIA NESPAVOSŤOU ROKY?

Záleží ako ju riešia. Psychiater vám predpíše lieky, no zároveň vám odporučí aj psychoterapiu. Je len na vás, či sa rozhodnete so sebou pracovať a svoj problém riešiť. Sama som lieky brala a viem, že sú len nálepkou. Neriešia problém, ale krátkodobo vás upokoja, zaspíte, tým pádom máte energiu a môžete začať s tým podstatným – začať riešiť príčiny nespavosti. Mnohí ľudia to však neriešia a jednoducho sa zmieria s tým, že budú brať lieky. Je to pohodlné, ale nič to nerieši. Navyše všetky lieky majú svoje negatívne účinky, a to platí aj v prípade týchto. Zvyčajne takéto lieky blokujú podvedomie a to môže sťažovať funkčnosť niektorých typov terapií.

Samozrejme, netreba sa spoliehať len na to, že terapeut nám vyrieši naše problémy. Rozhovory a techniky fungujú a pomáhajú, ale človek musí študovať a skúšať aj sám. Presne takto som kedysi postupovala aj ja a všetky svoje poznatky o spánku, čo mi fungovalo na zaspávanie, ako si nastaviť režim a podobne som spísala do komplexného E-booku Spánok Snov.

Želám Vám veľa úspešných nocí a vidíme sa pri ďalšom článku. Snáď skôr ako o rok 🙂

The post ČO ROBIŤ KEĎ NEMÔŽETE ZASPAŤ V CUDZOM PROSTREDÍ? appeared first on Biankanotes .

]]>
Ako som naštartovala svoju kreativitu https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/vztahy/ako-som-nastartovala-svoju-kreativitu/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ako-som-nastartovala-svoju-kreativitu Tue, 12 Jul 2022 16:48:59 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=3478 Dnes mám znova opäť raz vysoko tvorivý deň. Vtedy mi chodí milión nápadov a práve vtedy vytváram veľa článkov, ktoré ma potom zachraňujú v dobách “kreatívneho sucha”. Kedysi som nechápala ako fungujú všetky tie kreatívne …

The post Ako som naštartovala svoju kreativitu appeared first on Biankanotes .

]]>
Dnes mám znova opäť raz vysoko tvorivý deň. Vtedy mi chodí milión nápadov a práve vtedy vytváram veľa článkov, ktoré ma potom zachraňujú v dobách “kreatívneho sucha”. Kedysi som nechápala ako fungujú všetky tie kreatívne povolania a odkiaľ tí ľudia berú nápady. Dnes už viem, ako to funguje, blog píšem deväť rokov a rozhodla som sa vám objasniť, ako sa k tej kreativite dopracovať.

UKOTVENIE V SEBE

Myslím, že základ máme v sebe a je ním ukotvenie sa v sebe samej. Myslím tým dobre sa poznať, vedieť čo je moja téma, čo chcem a čo nechcem. Ukotvenie je však ale hlavne o rovnováhe v živote. Samozrejme dá sa tvoriť aj v časoch, kedy náš život nie je úplne ok, no ide to ťažšie. Takže harmónia a spokojnosť v základných oblastiach života je základ kreativity. Tými oblasťami sú za mňa: ZDRAVIE, VZŤAHY, PRÁCA, POSLANIE A BÝVANIE. 

POZNANIE TOHO, ČO MA BAVÍ

Ďalšia vec, ktorá sa podpisuje na tom, koľko toho vieme vymyslieť je poznanie toho, čo nás fakt vnútorne baví. Čo je tá téma o ktorej najradšej píšem? O čom často a rada rozprávam, v čom sa rada vzdelávam? U mňa sú to hlavne môj milovaný beauty blog, spánok a vzťahy. To sú 3 témy o ktorých mi ide hlava nonstop. No možno ani nie tak hlava ako jej kreatívna časť. Aj v týchto oblastiach som sa už konečne bližšie špecifikovala. Z kozmetiky milujem najviac starostlivosť o pleť, vrámci vzťahov sa zameriavam na budovanie vzťahu, vyvracanie mýtov a sebapoznanie. No a v oblasti spánku na zaspávanie a problémy s tým spojené. 

PÍŠEM KEĎ MÁM TVORIVÚ CHVÍĽU, NIE NA POVEL

Našťastie existuje už takmer všade funkcia plánovaných príspevkov. To mi umožňuje písať vtedy, keď mám nápad a akoby si nadpísať obsah dopredu. Takto už roky funguje aj tento blog, nepíšem články na povel v zmysle: Hm zajtra je nedeľa, deň beauty postov čo tak asi napíšem. Takto to fakt nejde, čakám na nápad a keď príde tak to ide samo. Fakt nemusím logicky uvažovať čo a ako napíšem, ide to zo mňa akoby automaticky. Myslím, že čiastočne tomu dopomohol aj fakt, že milujem čítanie čo kreativitu rozvíja. 

Čo sa týka mňa neviem písať článok v štýle, že si napíšem body a potom sa k nim vrátim. To už je nápad dávno fuč a moja múza tiež. Ja musím písať články naposedenie. Začnem aj skončím. Maximálne si článok za pár dní prečítam a upravím len gramatiku a pár slov. Nerobím to však  v štýle: koncept – rozpracovanie článku – kontrola. Skúšala som to, ale u mňa to nikdy nefungovalo. Hlavne som nemala z tých článkov ten pravý pocit. TAKŽE PÍŠTE POCITOVO, OD SRDCA A VTEDY, KEĎ VÁM TO PRÍDE NA UM. 

PRAX AJ VĎAKA PÍSANIU ČLÁNKOV TU NA BLOG

Samozrejme prax robí majstra. A tak som sa aj ja  vďaka písaniu článkov tu na blog za tých 9 rokov už mnohému naučila. Dá sa povedať, že kedysi som mávala fakt dlhé krízy, kedy som nevedela nič vymyslieť. Dnes to sú možno dva týždne, kedysi to boli aj mesiace. Prax ma však naučila písať tak, že sa to páči mne aj môjmu publiku. Rovnako tak to vo mne otvorilo vášeň, o ktorej by som kedysi ani len nesnívala – vášeň písať. 

Ak niečo fakt milujem je to kreatívne písanie, tvorba textov, článkov prípade rozhovory a videá. Všetko čo sa točí okolo slova to je moje. Našťastie mám aj veľmi peknú farbu hlasu, čo mi povie asi každý, kto ma čo i len raz počuje. Takže zdá sa, že som sa konečne našla v tom čo fakt milujem. 

Niektoré naše vášne sa ukážu až po čase, no môžu nás sprevádzať po celý zvyšok života! Vášeň tvorí život tak ju nikdy nestraťte.

The post Ako som naštartovala svoju kreativitu appeared first on Biankanotes .

]]>
Je 8 hodín spánku realita alebo mýtus? https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/spanok/je-8-hodin-spanku-realita-alebo-mytus/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=je-8-hodin-spanku-realita-alebo-mytus Thu, 05 May 2022 07:52:42 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=2972 Koľko hodín potrebujeme skutočne spať? Naozaj platí pre všetkých všeobecné odporúčanie 8 hodín? Podľa čoho sa odvíja potreba spať? Na toto všetko ti chcem odpovedať v dnešnom článku. S témou spánku som sa tu dlho …

The post Je 8 hodín spánku realita alebo mýtus? appeared first on Biankanotes .

]]>
Koľko hodín potrebujeme skutočne spať? Naozaj platí pre všetkých všeobecné odporúčanie 8 hodín? Podľa čoho sa odvíja potreba spať? Na toto všetko ti chcem odpovedať v dnešnom článku. S témou spánku som sa tu dlho neozvala. Dlho som ju nechávala bokom avšak akosi mi v poslednej dobe chodili pozvánky na rozhovory práve na tému SPÁNOK. A tak nejako vznikol aj ten dnešný článok. Tak si pohodlne sadni a čítaj.

Spánok je základná ľudská potreba. Je to vlastne aspekt zdravia a žiaľ nedá sa s ním zjednávať. Nedá sa nadspať si spánok do zásoby alebo dobehnúť zameškané hodiny spánku počas víkendu. Celkovo ani svojim klientkám neodpoúrčam spať počas víkendu diametrálne inak ako cez týždeň. Nejaká hodinka je dovolená avšak žiaden extrém v živote nám neprospieva. Ja viem tvrdá rada avšak má svoje opodstatnenie. O tom však možno inokedy, poďme sa pozrieť na tých “povestných 8 hodín spánku.

Potreba spánku sa mení v priebehu života. Určite vieš, že malé deti prespia takmer celý deň. V zásade bábätko keď sa narodí má akoby len 2 činnosti – jedlo a spánok. Ako dieťa rastie potreba spánku sa mení, no takí tínedžeri toho spánku potrebujú stále viac ako my dospeláci, cca 10 hodín. Priemerný dospelý človek by si mal vystačiť s počtom hodín spánku 8. Ide však o priemer a sú tu samozrejme výnimky. Pokiaľ si spal/a 8 hodín a ráno sa aj tak cítiš unavená tak je možné, že toho spánku potrebuješ viac a je to úplne ok. Ak však spíš aj vyše 10 hodín denne a stále sa necítiš vyspatá a vyspatý tak tu môže byť iná príčina. Pozri sa na to o koľkej chodíš do postele. Ak je tvoj bežný čas zaspávania ďaleko po polnoci (pol noc = polovica noci a má to svoj dôvod aj pre spánok) tak ti fakt nepomôže ani spať celý deň. Zaspať do polnoci je extrémne dôležité.

Sú ľudia, ktorým naopak stačí toho spánku menej napríklad 6 hodín. Pod túto hranicu by som už príliš nešla, ešte možno 5 je fajn ak vieš zaspať v momente keď si ľahneš do postele. Neodporúčam však robiť hókus-pókus a úmyselne si napr. na úkor práce či dokončenia projektu spánok ukracovať. Videla som to na vysokej škole, kde si študenti počítali koľko hodín im asi stačí spať aby sa mohli čo najviac učiť. Paradoxne to však zvyčajne nemalo svoj efekt a čo už vôbec neodporúčam študentom je nespať pred dôležitou skúškou. Prečo? Spánok je akoby reštart nášho organizmu a zároveň slúži na ukladanie spomienok vrátane toho, čo sme sa naučili. Ak si ho nedoprajeme je dosť možné, že zabudneme veľkú časť toho, čo sme sa tak silou-mocou snažili naučiť. A to asi žiaden študent na skúške nechce – pohorieť kvôli tomu, že nespal.

Jasné pred štátnicami som nevedela plne spať ani ja avšak spala som koľko to šlo. A ak to už nešlo tak som v posteli ležala, no nenútila som už svoju myseľ ďalej pracovať. Nechala som ju oddychovať a nabrať nové sily do ďalšieho dňa. A štátnice som vďaka tomu zvládla excelentne.

Takže spať či nespať 8 hodín? Je to individuálne a všímaj si svoj pocit. Cítim sa ráno vyspatá a plná energie? Ak áno tak máš spánkový režim vhodný pre svoje telo. Ak nie zamysli sa nad tým kedy chodíš spať a kedy vstávaš a uprav si to tak, aby si sa cítila plná energie. Pretože bez energie nebude radosť zo života žiadna. Pamätaj na to.

Detailne rozoberám spánok vo svojom E-BOOKU SPÁNOK SNOV. Je to dosť podrobná kniha a myslím, že na trhu veľmi jedinečná. Dozvieš sa v nej presnejšie o spánkovej rutine a o tom ako si ju upraviť tak, aby si spala ako na obláčiku.

Maj sa krásne a napíš mi kedy chodíš spať a koľko hodín denne spíš.

The post Je 8 hodín spánku realita alebo mýtus? appeared first on Biankanotes .

]]>
Ako som naháňala škrečka v klietke! https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/vztahy/ako-som-nahanala-skrecka-v-klietke/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ako-som-nahanala-skrecka-v-klietke Sun, 06 Feb 2022 08:28:39 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=2735 No fyzicky by som to určite nerobila, ja a čokoľvek čo pripomína myš sa k sebe proste nehodíme. Avšak obrazné pomenovanie, chápeme sa! Nuž tak asi o mne viete, že som si prešla neskutočným množstvom …

The post Ako som naháňala škrečka v klietke! appeared first on Biankanotes .

]]>
No fyzicky by som to určite nerobila, ja a čokoľvek čo pripomína myš sa k sebe proste nehodíme. Avšak obrazné pomenovanie, chápeme sa! Nuž tak asi o mne viete, že som si prešla neskutočným množstvom konzultácii, platených kurzov, mentoringov a terapií v snahe konečne nájsť to tajomstvo. Konečne sa stať tou ženou, ktorá bude vyčistená od všetkých limitov a presvedčení. Konečne uchopiť to tajomstvo perfektného partnerského vzťahu. Konečne prestať všetko nonstop riešiť a stresovať sa pre to, čo bude (na základe toho čo bolo). 

Čím viac som kupovala, tým horšie to bolo. A tak som si postupne uvedomila, že ani tadiaľ cesta nevedie. Nie je to o tom všetko vedieť, poznať všetky techniky a prejsť všetkými možnými terapiami. Abslotúne nie. Aj keď myslím, že všetko mi niečo dalo odporúčam aj vám nezaseknúť sa v tomto bode – STÁLE MI NIEČO CHÝBA, NIE SOM DOKONALÁ!

Nechýba, som ok a dokonalá už teraz, už taká aká som. A som vhodná a pripravená aj na krásny vzťah. SKRÁTKA SOM DOSŤ DOBRÁ!

Samozrejme je za mnou obrovský kus práce, ktorý by bez toho množstva kurzov neexistoval. Cítim sa miliónkrát lepšie len chcem zdôrazniť, že som si uvedomila, že už netreba naháňať toho škrečka (zázračnú techniku). 

Aj so svojimi klientkami spolupracujem istý čas, žiaden koučing na rok či podobné veci. Tým by som len vytvorila efekt neskutočnej pokazenosti človeka. A ako by to pomohlo? Nijako. Mne sa to stalo, čím viac som šla rozumom do príčin a do svojej minulosti tým horšie. Aj preto sa pri sedeniach nerýpem v minulosti hlavou. Jednorázovo cez pocity a ideme ďalej. Nie však v štýle no jo ty si chúďa lebo sa ti toto a toto stalo a ideme to rozobrať do špendlíka.

Takže nenaháňaj dokonalosť, nie je nikde vonku. Je ukrytá v tebe a ja ti pomôžem to v sebe objaviť.

Kto sa v tom našiel? Kto tak isto ako ja spadol do tej pasce – nie som dosť dobrá?

The post Ako som naháňala škrečka v klietke! appeared first on Biankanotes .

]]>
BUĎ V SÚLADE SO SEBOU! NIE S OKOLÍM https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/vztahy/bud-v-sulade-so-sebou-nie-s-okolim/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=bud-v-sulade-so-sebou-nie-s-okolim Sun, 30 Jan 2022 10:45:01 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=2648 A to sa týka úplne všetkého. Či už si vyberáš partnera, byt, vysokú školu, prácu alebo len “šaty” tak sa riaď tým, čo ty sama/sám chceš. Po čom tvoje srdce skutočne túži. Kam ťa to …

The post BUĎ V SÚLADE SO SEBOU! NIE S OKOLÍM appeared first on Biankanotes .

]]>
A to sa týka úplne všetkého. Či už si vyberáš partnera, byt, vysokú školu, prácu alebo len “šaty” tak sa riaď tým, čo ty sama/sám chceš. Po čom tvoje srdce skutočne túži. Kam ťa to vnútorne ťahá? Veľakrát počúvam o náročnosti. O tom, veď si už vyber a nevymýšľaj toľko. Samozrejme netreba to zahnať do extrému perfekcionizmu. Avšak ak si niečo alebo niekoho vyberám volím tak, aby som bola JA SPOKOJNÁ.

Pretože môj život nebude žiť ani moja kamoška, rodina či suseda. Budem ho žiť a žijem ho len ja. Toho sa ale práve paradoxne mnohokrát bojíme. Čo ak sa rozhodnem takto alebo takto? Čo mi na to povedia rodičia (hoci som už dávno dospelá)? Nuž žiť v súlade so sebou nie je jednoduché avšak krok po kroku uvidíš, že je to to najlepšie čo môžeš pre seba spraviť.!

A práve preto je tak extrémne dôležité BYŤ V SÚLADE. Samozrejme občas sú za tým aj výčitky a kopec strachov. Žiaľ aj to patrí k životu a k tomu rozhodnutia ŽIŤ SVOJ ŽIVOT V SÚLADE SO SEBOU A PODĽA SEBA. Nedávno som o tejto téme natáčala video na mojej FB stránke Biankanotes by Janka.

SI V SÚLADE SO SEBOU? POČÚVAŠ SVOJ VNÚTORNÝ HLAS?

The post BUĎ V SÚLADE SO SEBOU! NIE S OKOLÍM appeared first on Biankanotes .

]]>
NOVÝ ROK 2022 https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/zivot/novy-rok-2022/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=novy-rok-2022 Sun, 02 Jan 2022 09:09:42 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=2440 Rok 2022 má v sebe veľakrát číslicu dva. No a dvojka znamená v našej terminológii samozrejme dvojicu, pár či vzťah. Ak berieme do úvahy zdravý vzťah a nie nejaké špeciálne milenecké trojky. Nechcem nikoho súdiť …

The post NOVÝ ROK 2022 appeared first on Biankanotes .

]]>
Rok 2022 má v sebe veľakrát číslicu dva. No a dvojka znamená v našej terminológii samozrejme dvojicu, pár či vzťah. Ak berieme do úvahy zdravý vzťah a nie nejaké špeciálne milenecké trojky. Nechcem nikoho súdiť avšak myslím si, že každý chlap a každá žena túžime po tom, aby bol pre nás ten druhý jediný a aby tu bol iba a len pre nás. Nechceme sa predsa deliť o chlapa s inou ženou alebo chlapi o ženu s iným mužom.

Pre mňa bol rok 2021 rokom skúšania nových vzťahov. Našla som nové skúsenosti a veci, ktoré som si predtým vo vzťahu nevedela predstaviť som konečne zažila na vlastnej koži. Učíme sa totiž hlavne na základne našich reálnych skúseností. Osobne sa príliš neprikláňam k mottu: múdry sa učí na chybách druhých a ten hlúpy na vlastných. Niet na osobnú skúsenosť. Ten pocit, ktorý nám osobná skúsenosť dá nám žiaden prerozprávaný príbeh nemôže poskytnúť. Aj preto si myslím, že je lepšie skúsiť ako sa báť nezdaru a neskúsiť to vôbec.

Zároveň som sa v roku 2021 ako ste si iste všimli stala koučkou. Odkoučovala som v tomto roku 11 ľudí, získala som aj prvých platených klientov a začala som postupne a pomaličky plniť si ten svoj sen. Pár rokov dozadu by mi ani nenapadlo, že sa budem venovať niečomu takémuto. Oficiálne som totiž inžinierka s ekonomickým vzdelaním čo s koučingom veľa spoločného nemá. Ja tam však vidím isté paralely napríklad klasická párová matematika 1 + 1 = 2. A sme znova pri tých pároch a vzťahoch.

ČO SI PRIAŤ DO NOVÉHO ROKA?

To je na vás avšak ja odporúčam napísať si to. Ja si píšem vždy to, čo chcem zažiť, kam chcem ísť, čo chcem vyskúšať. Veci, ktoré sa mi nesplnili minulý rok si prenášam do tohto. Netreba vždy vymýšľať nové veci. Rozhodne si však píšem ciele podľa svojho vnútorného hlasu = intuície. Kam ma ťo ťahá? O čom už dlhé roky snívam ale nikdy som si to nedovolila mať? Do čoho sa chcem pustiť ale vždy som sa toho bála? To je môj tip ako si písať ciele.

ZMENA je to, čoho potrebujeme v živote najviac. Skúšať nové koníčky, chodiť na nové miesta, stretávať nových ľudí. V podnikaní možno skúsiť nové stratégie, spojiť sa s niekým, naštudovať si nejaké nové veci. Zmena pohľadu na veci je tiež neskutočne dôležitá. Hovorí sa tomu prerámovanie a je to obrovská téma. A zároveň veľmi nápomocná technika aj v prípade vzťahov – ak sa deje niečo, čo nevieme a nemôžeme zmeniť tak máme vždy iba dve možnosti – odísť alebo zmeniť uhol pohľadu. Výber už nechám na vašom vlastnom pocit a keby ste si s tým nevedeli poradiť, sedenie so mnou by vám mohlo pomôcť tiež. Ako už mnohým klientkám.

Želám vám šťastný a úspešný NOVÝ ROK 2022. Napíšte mi aké ciele ste si dali pre tento rok.

The post NOVÝ ROK 2022 appeared first on Biankanotes .

]]>
Ako správne bilancovať rok https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/zivot/ako-spravne-bilancovat-rok/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ako-spravne-bilancovat-rok https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/zivot/ako-spravne-bilancovat-rok/#respond Sat, 18 Dec 2021 10:16:16 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=2408 Názov znie dosť ekonomicky ja viem. Veď som to študovala tak čo sa čudujete. Nebude to však o tabuľkách a grafoch. Bude to skôr o tom, ako by sa na to, čo už máme za …

The post Ako správne bilancovať rok appeared first on Biankanotes .

]]>
Názov znie dosť ekonomicky ja viem. Veď som to študovala tak čo sa čudujete. Nebude to však o tabuľkách a grafoch. Bude to skôr o tom, ako by sa na to, čo už máme za sebou mali pozerať. Ako sa na to pozerať z tej lepšej stránky. Veľa z nás zvykne na konci roka upadnúť do miernej depky. Pozeráme sa na to, že je znova December a my sme toho tak veľa nestihli, nevyriešili a nezažili. No a to je presne to, čo nás robí nešťastnými. A ja vám ukážem ako z toho von a ako sa pozrieť na rok úplne inak.

TECHNIKA 100 ÚSPECHOV

A odporúčam napísať si aspoň 100 úspechov. Veru 100 ani o 1 menej. Rok má predsa 12 mesiacov a verím tomu, že 100 nádherných vecí zažil každý jeden z nás. Odporúčam písať si denne aj denník úspechov. Všade sa hovorí o denníku vďačnosti a ten je dôležitý. Kde je však ocenenie nás samotných? Potom sa nečudujme, že sa cítime nespokojní a nevidíme svoju hodnotu. Takže áno toto je super technika na zvýšenie sebahodnoty. Napíšte si úspechy na papier a ďalší rok si ich môžete spisovať priebežne. Môžete si úspechy rozdeliť podľa jednotlivých oblastí života – zdravie, vzťahy, práca, bývanie, poslanie a zábava. Pretože život je potrebné žiť takže čím viac zážitkov tým lepšie.

AKO SA CÍTIM?

Tak toto je otázka za milión. A nepýtame sa ju bežne – seba ani druhých. Bežná otázka je ako sa máš a na tú sme sa už všetci naučili zborovo odpovedať – DOBRE. No ale čo to znamená? To už nikto nevie. Keď sa však človeka spýtate ako sa cíti to už sa musí trochu zamyslieť. Na pocity sa vo svete dlho nekládol dôraz, pritom je to to najdôležitejšie. Takže sa pozrite na rok aj podľa toho, aké pocity prevládali. Cítili ste sa skôr šťastní a plní života alebo smutní a plní strachov a obáv z toho, čo bude. Alebo ste sa možno začali prílišne trápiť tým, čo ste urobili zle. Ak sa dlhodobo necítime šťastní tak bude vyzerať aj náš život. Našťastie sa na tom dá pracovať, ja s klientkami riešim strachy a pocity úplne bežne a z každej konzultácie odchádzajú transformované a s oveľa lepším pocitom. Niektoré sa už po jednej jedinej konzultácií cítia inak. Takže ak nie ste ok zainvestujte do seba a uvidíte výsledky. A veľmi rýchlo než kým na to dôjdete samy.

NA ČO SA TEŠÍM V NOVOM ROKU

Ciele a zážitky na nový rok si môžete písať už teraz. Diáre na rok 2022 sú v predaji už istý čas a prečo si neplánovať už teraz. Ja milujem plánovanie. Je to totiž taká iná forma snívania – sny na papieri. Sny v reálnom čase. Sama som si už nejaké ciele napísala. Dokonca som už na nich začala pracovať. To, že je v kalendári december neznamená, že sa svet zastavil. Tým pádom som nadobudla aj ja novú energiu. Takže keď to funguje u mňa, bude to fungovať určite aj vo vašom prípade. Nebojte sa, ponúkam vždy iba osvedčené techniky a kroky.

Želám vám ešte krásne sviatky, bilancujte, užite si domácu pohodu a teším sa pri ďalšom článku.

The post Ako správne bilancovať rok appeared first on Biankanotes .

]]>
https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/zivot/ako-spravne-bilancovat-rok/feed/ 0
Lockdown a nové vzťahy https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/nezaradene/lockdown-a-nove-vztahy/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=lockdown-a-nove-vztahy Sun, 05 Dec 2021 10:10:14 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=2325 To teda vôbec nejde dokopy. Kde by sa už len počas lockdownu dal stretnúť nový partner/partnerka? Jedine na online zoznamkách. No a ja vám v tomto článku chcem tieto omyly vyvrátiť. Sú to novodobé limity, …

The post Lockdown a nové vzťahy appeared first on Biankanotes .

]]>
To teda vôbec nejde dokopy. Kde by sa už len počas lockdownu dal stretnúť nový partner/partnerka? Jedine na online zoznamkách. No a ja vám v tomto článku chcem tieto omyly vyvrátiť. Sú to novodobé limity, ktoré sa nám snažia spoločnosť a súčasný stav natlačiť do hlavy. O tom, ako to teraz nejde. Ako máme iba sedieť doma na zadku a tíško ako obete čakať, kedy nás opäť vpustia do sveta. O tom, že dnes sa predsa všetko deje už iba online. Alebo o tom, že kvalitní chlapi už proste nie sú a so ženami je to tak isto. Spoznali ste sa v niektorom z týchto “mýtov”? Som si istá, že áno.

PRAVIDLO 50/50

Denne narážam na ženy, ktoré sú zúfalé zo súčasnej situácie. A poviem vám pravdu – plne tieto ženy chápem. Možnosti sú fakt obmedzené a nikto nevie, koľko takýchto lockdownov nás ešte čaká. Odborníci na osobný rast radia – zameraj sa na seba. Pracuj na sebe a až príde ten správny čas a zase sa bude môcť všetko tak ako predtým – budeš pripravená/ý. Nuž ok pracovať na sebe sa určite oplatí, avšak iba prácou na sebe ešte nikomu partner nespadol. Žiaľ fakt nestačí len pretáčať limitujúce presvedčenia, spracovávať pocity, dopĺňať si svoju nádrž lásky a podobné veci. A nie nestačí ani denne meditovať. Viete úspech v akejkoľvek oblasti nášho života je prácou 50/50. Je potrebné sa aj zmeniť, prijať a spraviť tú vnútornú prácu – to je jedných 50%. No a tých druhých 50% je ísť to otestovať do reality, vykonať reálnu akciu a skrátka žiť. Túto múdrosť si dám časom patentovať 🙂

Vcelku dlhý úvod, no prišlo mi potrebné to sem napísať. Vnímam totiž, že z osobného rozvoja a pocitu zablokovanosti sú už mnohí v chaose. A takto to ďalej nejde, aj osobného rastu a práce na sebe príliš veľa škodí. Ako všetkého.

ONLINE ZOZNAMOVANIE

Nuž ale poďme už na tie reálne veci a cesty ako sa dá aj teraz v zime a za lockdownu niekoho spoznať. Online zoznamky vám tu fakt odporúčať nebudem. Nie som ich zástancom, no je to moja vlastná skúsenosť a moje vlastné presvedčenie. Z pohľadu koučky na vzťahy to však určite odporúčam skúsiť, ak to tak cítite. Ak nie tak sa do toho netlačte a hlavne – nemajte príliš veľké očakávania. Poznám páry, ktoré sa vďaka zoznamke dali dokopy. Dokonca aj z radov vlastných známych. A poznám aj ľudí, ktorí ani za 5 rokov pôsobenia na online zoznamke nenašli vhodného nikoho. Toľko k zoznamkám.

TIPY V REALITE

Dnes vám však odhlaím tipy, ktoré stále fungujú a platia. Nie je to však nič pre slabé povahy a tých, ktorí sa radi vyhovárajú. Ani pre tých, ktorým je večne zima a nie sú ochotní vyjsť von. Hovorí sa, že neexistuje nevhodné počasie, len nevhodné oblečenie. Takže kým nie sú záveje tak to chce trochu odhodlania. Prvý tip ste už asi pochopili – choďte von. Do obchodu, k okienku na víno, punč či kávu. Aj tam sa môžu motať nejakí ľudia. Prechádzky a pobyt v prírode je ďalšia skvelá možnosť – ideálne s niekým. Oslovte kamošky, ktoré ste už dlhšie nevideli. Skúste sa pridať k nejakej partii na výlet von. Možnosti sú aj keď nie sú ideálne.

Rôzne online kurzy sú ďalšia skvelá možnosť. Ideálne také, kde sa účastníci kurzu stretávajú pravidelne na školeniach a majú zapnutú kameru. Potrebujeme sa vidieť aj keď sa nemôžeme cítiť a vnímať tak ako v realite. Ja som kedysi zapnuté kamery pri online telefonátoch nemala rada. Asi je vám však jasné, že som ako koučka zmenila názor. K mojej práci je to skrátka nutné – väčšina mojich sedení prebieha online. Takže to ku mne skrátka partí a je to fakt lepšie.

No a rada na záver – viem, že to už trvá dlho. Plne vás všetkých chápem. Aj mne to už lezie na nervy a to sa snažím byť nad vecou. Nie je žiaľ isté čo bude. Keby som to vedela isto vám o tom napíšem. Jediná istota ktorú máme je, že nič netrvá večne a že cyklus zákazov a uvoľnení tu ešte pravdepodobne zažijeme neraz. A pre inšpiráciu dávam do pozornosti video, ktoré som natočila ešte minulý rok ohľadom zoznamovania v týchto časoch.

Píšte mi do komentárov svoje tipy na zoznamovanie v týchto časoch.

The post Lockdown a nové vzťahy appeared first on Biankanotes .

]]>
Každý partner je ten pravý – v daný čas! https://www.biankanotesbyjanka.sk/blog/vztahy/kazdy-partner-je-ten-pravy-v-dany-cas/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kazdy-partner-je-ten-pravy-v-dany-cas Sun, 28 Nov 2021 08:35:56 +0000 https://www.biankanotesbyjanka.sk/?p=2181 Po rozchode si zvykneme povedať – ale veď on nebol ten pravý. A muži opačne smerom k ženám. Čo ak vám ale poviem, že to tak úplne nie je. Každý je pre nás ten pravý …

The post Každý partner je ten pravý – v daný čas! appeared first on Biankanotes .

]]>
Po rozchode si zvykneme povedať – ale veď on nebol ten pravý. A muži opačne smerom k ženám. Čo ak vám ale poviem, že to tak úplne nie je. Každý je pre nás ten pravý partner, no nie každý partner je tu pre nás na celý život. Vždy nám však ten vzťah priniesol niečo pekné, niečo dobré a zase na druhej strane nám ukázal, na čom môžeme do budúcna popracovať.

Samozrejme, ak ste mali povedzme trojročný vzťah, ktorý bol krásny a skončil, zabolí to. Ak by nie tak pochybujem, že to bola láska. Avšak s odstupom času budete určite vedieť definovať, čo vám ten vzťah priniesol. Možno nový pohľad na to, ako komunikovať. Možno ste vďaka vzťahu veľa cestovali. Možno vám partner nosil kvety a cítili ste sa pre neho dôležitá. Ďalej ste mohli zažiť úžasný sex, naučiť sa lepšie variť či mnohé iné veci. No a samozrejme sú tu aj hlbšie veci – zistili ste, čo chcete. Napríklad už viete, že preferujete vo vzťahu veľa humoru, otvorenú komunikáciu, spoločné hodnoty a dôveru. Na každom vzťahu sa dá nájsť niečo pozitívne.

RADŠEJ SAMA AKO S IDIOTOM?

Je mi neskutočne ľúto, keď vidím komentáre všetkých tých nešťastných žien štýlu: Vďaka, ale vzťah nechcem. Radšej budem sama ako s idiotom. A kde sa vytratila dôvera v šťastné a krásne vzťahy? A to bol vari ten predošlý vzťah zlý vo všetkom? Skúsme sa na svoje predošlé vzťahy pozrieť inak. Vezmite si papier a pero a napíšte si: čo krásne vám vzťah dal a na druhú stranu papiera – čo ste sa o sebe vďaka vzťahu naučili. No a samozrejme si môžete spísať aj zoznam toho, čo už v ďalšom vzťahu neakceptujete.

Samozrejme, ak ste čerstvo po rozchode tak sa na bývalý vzťah asi neviete pozrieť úplne triezvo. A je to v poriadku, istý čas si potrebujeme odsmútiť, vyplakať sa a prípadne sa kľudne aj hnevať. Avšak nezostávajme v týchto pocitoch zaseknutí zbytočne dlho. Tým si len predĺžujeme nešťastie a oddiaľujeme vznik nového, krásneho vzťahu.

PREMÁRNENÝ ČAS?

Ja si myslím, že žiaden vzťah neznamená premárnený čas. Verím, že všetko sa deje tak ako sa má a kedy sa má. Takže ak ten vzťah trval 3 roky a vy to beriete ako stratu času tak ste nič nepochopili. Tie 3 roky niesli v sebe aj krásne chvíle a zážitky, ktoré sú jedinečné. Keby ste ten vzťah nemali tak by ste ich nezažili. Samozrejme, spoločnosť sa pozerá zvyčajne iba na finálny výsledok – máš alebo nemáš vzťah? A potom je tu ešte to nezmyselné porovnávanie sa medzi sebou. Takže chápem, že po 3 rokoch to môžete brať ako stratený čas. Skúste sa však od dnešného dňa začať porovnávať správne – iba so sebou. Lebo nik iný nechodí vo vašich topánkach, nemá vaše pocity a nezažil si to čo vy. Čiže nemá práv porovnávať vaše výsledky s tými svojimi. O porovnávaní sa ešte určite vyjde aj samostatný článok, je to téma mnohých.

Dnes sa už nebudem dlhšie rozpisovať no na záver poviem len toľko: každý vzťah nám do života niečo dal. A je jedno, či šlo o pár stretnutí alebo dlhoročný vzťah. Vezmime si tú lekciu a presuňme sa ďalej. Za rohom už čaká ďalší, krajší vzťah.

Čo dobré ste si z posledného vzťahu odniesli? Napíšte mi, som zvedavá.

The post Každý partner je ten pravý – v daný čas! appeared first on Biankanotes .

]]>